تبلیغات
شخصی - میوه‌ها همیشه برای شما مفید نیستند

میوه‌ها همیشه برای شما مفید نیستند

تاریخ:جمعه 25 شهریور 1390-11:52 ب.ظ

میوه‌ها همیشه برای شما مفید نیستند

چرا نباید پس از غذا میوه بخوریم؟

هضم میوه‌ها همراه با غذا منجر به ترشح آنزیم‌هایی می‌شود كه جذب غذا را مشكل می‌كند بنابراین بهتر است به آن‌ها به‌عنوان یك میان وعده جداگانه نگاه كنید

شكی نیست كه خوردن میوه ضامن سلامتی است و خوردن آن‌ باید یكی از عادت‌های غذایی همیشگی ما باشد؛ اما این تنها یك بخش ماجراست چون همان‌قدر كه خوردن میوه‌ها مهم و قابل توصیه است، زمان و چگونگی خوردن آن‌ها هم مطرح است، مثلا اینكه بدانیم میوه‌ها را  باید همراه با غذا بخوریم یا قبل و بعد از آن در برنامه‌ریزی ما برای خوردن میوه‌ها بسیار تاثیر‌گذار است چون یك باور رایج این است كه خوردن میوه همراه با وعده‌های غذایی ‌اصلی، مانع جذب مواد مغذی می‌شود! از طرف دیگر با رسیدن تابستان پای آبمیوه‌ها هم در میان است و یك سوال مهم دیگر این‌كه آبمیوه‌ها می‌توانند جایگزین مناسبی برای میوه‌ها باشند؟! «دكتر فرید نوبخت حقیقی»، کارشناس ارشد تغذیه در این گزارش به سوال‌های شما پاسخ می‌دهد.


 

 روزانه، 4 واحد میوه بخورید


میوه‌ها به‌عنوان یكی از مواد‌غذایی مورد نیاز بدن انسان نقش بسیار مهمی در سلامت ما ایفا می‌كنند. به‌طور كلی نیاز به خوردن میوه یكی از نیازهای اساسی ماست كه نباید ساده و بی‌تفاوت از كنار آن عبور كنیم. میوه‌ها علاوه بر اینكه از خوراكی‌هایی خوش طعم و خوش خوراك هستند به‌عنوان منابع سرشار از ویتامین، فیبرها و املاح معدنی مورد نیاز بدن هم به شمار می‌روند اما همانقدر كه خوردن میوه‌ها مهم است بحث چگونگی خوردن، از نظر زمان و مقدار آن‌ها هم مطرح است بدن ما روزانه باید بخش مشخصی از كالری مورد نیاز خود را از طریق میوه‌ها دریافت كند كه معمولا این مقدار بسته به شرایط افراد و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اما در یك نگاه كلی باید گفت به‌طور متوسط یك فرد بالغ باید روزانه دسته كم 3 تا 4 واحد از انواع میوه‌ها مصرف كند تا نیاز بدنش به املاح، فیبر و ویتامین‌های موجود در آن‌ها تامین شود. منظور از یك واحد میوه هم بنابر قرارداد تعریف شده، مقدار میوه‌ای است كه از نظر حجم به اندازه یك سیب متوسط باشد اما تنها مقدار و حجم میوه‌ها مطرح نیست، برای استفاده مناسب از این منابع سرشار از ویتامین باید به زمان و چگونگی خوردن آن‌ها هم دقت كرد.


 

     میوه،‌ بهترین میان‌وعده است


یك برنامه غذایی متعادل تشكیل شده از 3 وعده غذایی اصلی و 2 میان وعده در طول روز؛ اما این وعده‌ها به تنهایی نه قادرند همه نیاز بدن به مواد‌غذایی را تامین كنند نه اینكه از احساس گرسنگی كه خواه‌ناخواه در طول روز به آن دچار می‌شویم جلوگیری كنند بنابراین پای میان‌وعده‌ها به‌عنوان یكی از منابع تامین‌كننده مقدار كالری مورد نیاز روزانه ما به میان می‌آید. از آنجا كه میوه‌ها شرایط یك میان‌وعده مناسب از نظر مقدار كالری، ویتامین و املاح مورد نیاز بدن را دارند توصیه می‌شود بین وعده‌های اصلی و به‌عنوان بهترین میان‌وعده‌ها در برنامه غذایی روزانه افراد جای بگیرند. سرعت جذب قند موجود در میوه‌ها بسیار پایین است از همین رو فرآیند جذب این قند، بسیار كند و به آرامی در بدن انجام می‌گیرد بنابراین خوردن آن‌ها بین وعده‌های اصلی غذا می‌تواند قند خون را در تمام ساعات روز در محدوده ثابتی نگه‌دارد و در نتیجه از بروز احساس گرسنگی یا حتی سیری مفرط جلوگیری كند.


 

     میوه‌هایی كه جذب آهن را سریع‌تر می‌كنند


 ما طبق یك ذائقه قدیمی، سراغ مركبات و میوه‌هایی مثل لیموترش و نارنج می‌رویم كه  باید گفت این اتفاق یك عادت غذایی به جاست آن هم به این دلیل كه در مورد خوردن میوه ‌همراه با وعده‌های غذایی نمی‌توان قانون كلی وضع كرد چون میوه‌هایی هم هستند كه خوردن آن‌ها همراه با غذا نه تنها بد نیست بلكه به جذب مواد معدنی موجود در غذا كمك می‌كند. این ویژگی به دلیل ویتامین
C بالای موجود در برخی میوه‌هاست. همراهی ویتامین ‍‍‍C با وعده‌های اصلی، جذب آهن، روی و كلسیم موجود در مواد‌غذایی را بیشتر می‌كند بنابراین لیمو، نارنج و حتی پرتقال میوه‌هایی هستند كه خوردن آن‌ها همراه با غذا نه تنها بد نیست بلكه جذب آهن را بیشتر هم می‌كند. اما در مورد میوه‌های شیرین داستان فرق می‌كند، از آنجا كه این میوه‌ها قند خون را بالا می‌برند، توصیه می‌شود بعد از غذا و معمولا به‌عنوان میان‌وعده عصر یا صبح‌گاهی خورده شوند چون این مواد به دلیل افزایش قند خون، در شما احساس سیری كامل ایجاد می‌كنند،  درحالی‌كه خوردن همین میوه‌ها قبل از غذا به‌عنوان دسر، سیری كاذب ایجاد می‌كند و باعث كم اشتهایی می‌شود البته این كم‌اشتهایی كاملا موقتی است و شما ناچارید به فاصله كوتاهی و با خوردن غذای بیشتر آن را جبران كنید.


 

    بعد از غذا میوه نخورید


 همانطور كه پیش‌تر از این هم اشاره شد میوه‌ها منابع سرشاری از فیبرها هستند. بنابراین اگر بعد از غذا خورده شوند به دلیل مقدار فیبر بالایی كه دارند سرعت حركت غذا را در دستگاه گوارش زیاد می‌كنند و در نتیجه مانع جذب تمامی ریزمغذی‌های موجود در آن می‌شوند. در حقیقت جریان از این قرار است، از آنجا كه میوه‌ها منابع غنی از فیبر هستند وقتی كه میوه می‌خوریم یك‌باره مقدار زیادی فیبر وارد دستگاه گوارش ‌ما می‌شود. این فیبرها باعث تند شدن حركات دودی شكل روده‌ها می‌شوند و در نتیجه عبور مواد‌غذایی در دستگاه گوارش خیلی سریع‌تر از حد معمول انجام می‌گیرد. به این ترتیب وقتی میوه را همراه یا بلافاصله بعد از غذا می‌خوریم، مواد‌غذایی با سرعت بیشتری از دستگاه گوارش ما عبور می‌كنند و به دلیل همین حركت سریع، جذب خیلی از مواد‌غذایی مثل ویتامین‌ها، مواد معدنی و... بسیار كم می‌شود. از این‌روست كه همیشه توصیه شده بلافاصله بعد از غذا، میوه مصرف نكنید.نکته : هضم میوه همراه با غذا باعث ترشح آنزیم‌هایی می‌شود که جذب غذا را مختل می‌کند. علاوه بر این، چون خود میوه‌ها دارای کالری هستند، بهتر است به‌عنوان میان وعده جداگانه مصرف شون

    میوه‌ها را با پوست بخورید


یك سوال همیشگی در مورد میوه‌ها این است كه باید آن‌ها را با پوست خورد یا بدون پوست؟ اتفاقا خیلی از افراد به این بهانه‌ كه پوست میوه‌ها می‌تواند محل تجمع آلودگی‌ها و حتی سموم ضد‌آفت باشد از خوردن پوست آن‌ها خودداری می‌كنند غافل از اینكه به این ترتیب خود را از دریافت منابع فیبر و ویتامین زیادی محروم كرده‌اند. معمولا در پوست میوه‌ها مقدار متراكمی فیبر و ویتامین وجود دارد و این مقدار حتی گاهی بیشتر از مغز خود میوه است. به‌عنوان مثال مواد فیتوشیمیایی ضد‌سرطانی كه در پوست سیب درختی وجود دارد 78 درصد بیشتر از مغز این میوه است بنابراین كاملا واضح است كه حذف پوست میوه‌ها ما را از دریافت بخش زیادی از خواص آن‌ها محروم می‌كند. به همین دلیل توصیه می‌شود میوه‌ها را تا جایی كه ممكن است با پوست بخورید مگر اینكه دستگاه گوارش شما نسبت به هضم میوه‌ها با پوست حساس باشد. البته طبیعی است كه برای خوردن میوه‌ها با پوست باید از شست‌وشوی مناسب آن‌ها مطمئن باشیم.


آبمیوه‌ را جایگزین میوه‌نكنید!


آبمیوه‌ها در شمار نوشیدنی‌های محبوبی قرار دارند كه در فصل بهار و تابستان تمایل به استفاده از آن‌ها بیشتر از همیشه می‌شود. متاسفانه در بین مردم این باور غلط رایج است كه خوردن مایعات تاثیر چندانی روی اضافه وزن ندارد، درحالی‌كه به هیچ وجه اینطور نیست. به‌طوری كه نه تنها خوردن آبمیوه ‌بلكه خود میوه‌ هم به دلیل مقدار كالری كه دارد روی اضافه وزن بی‌تاثیر نیست. مصرف یك لیوان آبمیوه معادل عصاره گرفته شده از تمام میوه‌هایی است كه برای تهیه آن استفاده شده، بنابراین كالری تمام میوه‌ها را یك‌جا دارد. نكته دیگر در مورد این نوشیدنی‌ها این است كه بسیاری از آب‌میوه‌هایی كه ما از آبمیوه فروش‌ها به‌عنوان نوشیدنی‌های طبیعی تهیه می‌كنیم علاوه بر قند طبیعی خود میوه‌، برای خوش طعم شدن دارای مقدار قابل توجهی شكر هم هستند كه خود این شكر می‌تواند كالری اضافه‌به بدن ما وارد كند. این درحالی است كه اغلب ما بر این تصوریم كه در خوردن آبمیوه و حتی میوه‌ها به دلیل قند طبیعی كه دارند هیچ محدودیتی وجود ندارد چون این مواد منجر به اضافه وزن نمی‌شوند! به هر حال میوه و آبمیوه‌ها هم به سهم خود مقدار مشخصی كالری دارند كه به طبع مصرف بیش از مقدار نیاز آن‌ها می‌تواند افزایش وزن را به‌دنبال داشته باشد. اتفاقا این حساسیت در مورد آبمیوه‌ها بیشتر هم می‌شود. وقتی ما آبمیوه مصرف می‌كنیم در حقیقت بدن‌مان را از فیبری كه درون خود میوه‌وجود دارد محروم كرده‌ایم درحالی‌كه خود این فیبر خاصیت‌های بسیاری دارد از جمله این‌كه از ابتلا به برخی از سرطان‌ها جلوگیری می‌كند وكاركرد دستگاه گوارش و میزان قند خون را تنظیم می‌كند. به‌طور كلی منظور از این توضیحات، صرف‌نظر كردن از آبمیوه‌ها نیست بلكه این است كه با توجه به مردود بودن این تصور كه خوردن آبمیوه منجر به اضافه وزن نمی‌شود خوردن آن تا حد امكان محدود شود.

 
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo

امارگیر حرفه ای سایت

>


تصاویر زیباسازی نایت اسکین
تصاویر زیباسازی نایت اسکین
تصاویر زیباسازی نایت اسکین